www.ondrejzenisek.cz

Sdílené koloběžky od dnešního dne i v Plzni

21.10.2019

V centru Plzně se v těchto dnech spouští systém sdílení koloběžek (tzv. scoobike sharing). Flotilu 35 koloběžek najdou Plzeňané umístěnou na celkem pěti stanovištích: na náměstí Republiky před radnicí, u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, v areálu DEPO2015, u Západočeského muzea a u Wilsonova mostu na rohu Americké ulice a Anglického nábřeží. Koloběžku je možné si půjčit a později vrátit na libovolném stanovišti každý den mezi 7. a 20. hodinou.

„Tato obdoba bikesharingu, se kterou přišel spolek „k světu.“, si již v Plzni našla oblibu mezi studenty a zaměstnanci Západočeské univerzity, kteří ji už tři roky využívají k pohodlné, rychlé a ekologické dopravě na kampus na Borských polích. Spolek „k světu.“ se koloběžky rozhodl vyzkoušet i v centru města, kde získal veškerá potřebná povolení. V tuto chvíli jednáme o konkrétní podpoře a budoucím provozu tohoto projektu ze strany města s tím, že budeme chtít do sdílení postupně zapojit i kola, případně elektrokola a elektrokoloběžky,“ říká náměstek primátora města Plzně pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09).

V první fázi, od pondělí 21. října po celé zimní období, nabídne spolek „k světu.“ půjčovné zdarma pro držitele Plzeňské karty s nabitým tarifem alespoň na 90 dní (tzn. plnocenné jízdné za 1196 Kč). Do měsíce by pak měla být výpůjčka možná i s jakoukoliv čipovou kartou, kterou si uživatel bude muset nejprve zaregistrovat ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje nebo v DEPO2015.

„Jsem rád, že jsme byli prvním obvodem, který podpořil tuto veřejnou službu občanům. Díky dotaci ve výši 1,3 mil. korun, kterou jsme na tento projekt schválili v roce 2018, tak budou moci občané v historickém centru nově využívat koloběžky jako ekologický dopravní prostředek, který urychlí přepravu na kratší vzdálenosti a doufám, že se bude v rámci našeho obvodu a města dále rozšiřovat,“ říká místostarosta Městského obvodu Plzeň 3 Ondřej Ženíšek (TOP 09).

Díky dotaci městského obvodu vznikne v centru Plzně pět stanovišť s celkem 50 parkovacími místy. Z toho 10 z nich je umístěno na náměstí Republiky před radnicí, po 12 místech u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a v areálu DEPO2015 a 8 míst u Západočeského muzea a Wilsonova mostu.

PRIORITY:

  • Plzeň bezpečná, bez heren Zákaz výherních automatů, městská policie musí být v ulicích více vidět
  • Plzeň moderní a otevřená Prosadili jsme zveřejňování všech veřejných zakázek nad 50 000 Kč
  • Plzeň prosperující a nezadlužená – zastavíme zadlužování města
  • Okruhy místo průtahů – hlavní prioritou je dobudování západního okruhu
  • Více peněz amatérskému sportu – podpora amatérského sportu oproti profesionálnímu
Doporučeně